<< Teisipäev, 27. juuli 2010 >>
Lääne Elu

JUHTKIRI:
Tähelepanu ei tohi hajuda
 >>

Rootsi viidud kirikuvara jõuab tõenäoliselt koju (3)
Neljapäeval on Vormsi Püha Olavi kiriku taaspühitsemise 20. aastapäeva pidustused, kus muu hulgas kirjutatakse alla Eesti–Rootsi koguduste kirikuvarade omandiküsimuse deklaratsioonile, mille tulemusel võivad siit ära viidud varad koju tagasi jõuda. >>

Kiltsis pidutses 7000 inimest (15)
Klubimuusikafestivalil Airport Jam Kiltsi lennuväljal käis kahe päeva jooksul umbes 7000 inimest, mis on viieaastase ajalooga ürituse parima tulemuse kordamine. >>

Haapsalu kaubamajas avati uus kohvik (14)
Haapsalu kaubamaja kolmandal korrusel avati laupäeval City Cafe kohvik ja augusti teisel nädalal peaks avatama sinna juurde kuuluv väliterrass. >>

Mudapäev õnnestus (8)
Kuidas mudapäevaga rahule jäite?  >>

Rootsi viidud kirikuvara jõuab tõenäoliselt koju
 

Juhan Lang

Loe kommentaare (3)
 
Olevipäev Vormsi kirikus 2008. aastal.
Foto: Arvo Tarmula
Neljapäeval on Vormsi Püha Olavi kiriku taaspühitsemise 20. aastapäeva pidustused, kus muu hulgas kirjutatakse alla Eesti–Rootsi koguduste kirikuvarade omandiküsimuse deklaratsioonile, mille tulemusel võivad siit ära viidud varad koju tagasi jõuda.

Olevipäeval allkirjastatava deklaratsiooniga valmistatakse ette ühiste kavatsuste protokolli vormistamist ja allkirjastamist tänavu sügisel.

Lääne maavanem Neeme Suur ütles, et protokollile allakirjutamisele järgneb kõigepealt inventuur, millega selgitatakse välja Eesti kirikuvarade asukoht, seisukord ja praegune kuuluvus. Selle järel otsitakse ühiselt võimalusi esemete toomiseks kodule kõige lähemale — Rootsist Eestisse — ja siin kodukirikusse või muuseumi.

Maavanema sõnul on seni toimunust kõige ilmekam näide Vormsi kiriku varade toomine Rootsist Eestisse 2005–2006 ja nende eksponeerimine Tallinnas Rootsi Mihkli kiriku juurde loodud muuseumis. „Kirikuvaradel on nii ajalooline, kultuurilooline kui ka emotsionaalne väärtus, mida võib nimetada hindamatuks,” rääkis ta.

Suur hulk kirikuvarasid viidi üle mere, kui Teise maailmasõja ajal võtsid rannarootsi kogukondade põgenikud endaga kaasa kirikus leidunud esemeid.

Protokolli allkirjastamise juurde oodatakse ka Rootsi muinsuskaitseametit, kes esindab Rootsi riiki. „Selle toiminguga on asjaosalistel soov eelkõige liita ja ühendada Teise maailmasõja tagajärjel lõhestunud Eesti–Rootsi kogukondi, samuti tugevdada kogukondade identiteeti ja jätkusuutlikkust,” ütles Suur.

Olevipäeva puhul on tänavu Vormsis palju teisigi sündmusi.

„Selle aasta pidustused on suuremad ja oluliselt rohkemate ürituste ning tihedama ajakavaga,” rääkis Vormsi vallavanema kohusetäitja Urmas Pau. Selle põhjuseks on asjaolu, et kokku langevad Vormsi Püha Olavi kiriku taaspühitsemise 20. aastapäev, Vormsi Kodukandi Ühingu 10. aastapäev ja Vormsi talumuuseumi 5. aastapäev. „Ettevalmistused, mis hõlmavad lahenduste leidmist alates logistikast kuni majutuse ning toitlustamiseni on graafikus ja kõik toimub heal tasemel,” rääkis Pau.

Külalistena on pidustustel Eesti Vabariigi president Toomas Hendrik Ilves perekonnaga ja kultuuriminister Laine Jänes. Kiriku poolelt on teiste hulgas esindatud EELK peapiiskop Andres Põder ning piiskopid Erik Vikström Soomest ja Henrik Svenungsson Rootsist.

Presidendi kantselei teatel sõidab president Vormsi neljapäeval, osaleb olevipäeva pidulikul teenistusel Vormsi kirikus ja veel paljudel teistel ettevõtmistel.


 Selle artikli kohta on 3 kommentaari Loe kommentaare

 KOMMENTAAR
Nimi
E-mail
Saates ja avaldades materjali Lääne Elu koduleheküljel annate Te Lääne Elule õiguse eeltoodud materjali kasutamiseks.
Lääne Elu ei vastuta kommentaaride sisu eest.

Reportaaž: Haapsalu raius end rekordiraamatusse
Kõik rekordi nimel: tuules võbisevad valged kaitseülikonnad seljast visanud, lasi 51 inimest end Haapsalu mudaga sisse määrida.Mootorrattur sai õnnetuses vigastada
Laupäeva õhtul kella kuue paiku juhtus liiklusõnnetus Risti–Virtsu–Kuivastu maantee 40. kilomeetril Kirblas, viga sai mootorrattur.Läänemaa muuseumi kollektiivi märgukiri
Lääne Elu avaldab Läänemaa muuseumi töötajate toetuskirja direktor Rea Rausile.EALLi liige www.eall.ee