<< Teisipäev, 18. juuli 2006 >>
Lääne Elu

JUHTKIRI:
Paindlikumalt
(7) >>

Tuleproov: Ameerika autod, Soome koletised ja Vene karud korraga (3)
Tuhanded Ameerika autode, muusika ja ekstreemspordi huvilised ummistasid nädalavahetusel Haapsalu linna. Lisaks möirgasid jaama ees vene tsirkusekarud. >>

Altmõisa maasikapeol lõppesid marjad otsa (5)
Laupäeval Altmõisa maasikapeol said marjad otsa kahe–kolme paiku päeval. >>

Kuumus annab turul tunda
Põud ohustab kartuli– ja maasikapõlde ning kipub saaki vähendama. >>

Haapsallased käisid Tartus hansapäevadel
Reedel ja laupäeval Tartus hansapäevadel käinud Haapsalu rahvakunstimeistrid osalesid üritusel esmakordselt. >>

Tuleproov: Ameerika autod, Soome koletised ja Vene karud korraga
 

Kaie Mäemurd, Margus Välja

Loe kommentaare (3)
 
Soome koletisbändi Lordi etteaste Haapsalu lossipargis kujunes ennemini meeleolukaks kogupereürituseks kui käredaks rokisündmuseks.
Foto: Arvo Tarmula
Tuhanded Ameerika autode, muusika ja ekstreemspordi huvilised ummistasid nädalavahetusel Haapsalu linna. Lisaks möirgasid jaama ees vene tsirkusekarud.

American Beauty Car Showl oli lossipargis ametlikel andmetel kokku 48 autot ja Harley Davidsoni mootorratast. Kokku umbes viitsada USA autot võis näha mujal üle linna. Lippude lehvides ristlesid nad linnas ööl vastu laupäeva — kainete naisjuhtidega roolis, sest meestele oli antud voli muretult lõõgastuda.

Pühapäeval veeresid aga sõidukid ligi tunni aja pikkuses rongkäigus Kiltsi lennuväljale.

Korraldajate — kuus aastat tagasi asutatud perefirma American Beauty — hinnangul on see Eesti suurim Ameerika autode üritus.

„Lossipark elas autonäituse üle, muru ja teed on alles," ütles Haapsalu Piiskopilinnuse sihtasutuse juhataja Ülla Paras. „Pühapäeval asusime kohe muru turgutama, kastsime poole ööni. Uus sillutis värava ees on kannatada saanud, aga selle teeme korda."

Pühapäeval ja eile koristasid linnust Tööotsijate Ühingu mehed. Paras lisas, et eile korjasid linnusemuru seest suitsukonisid ja muud väiksemat prahti ka lastelaagri lapsed.

Ürituse korraldaja Karol Kikkas oli autode turvalisuse huvides piiriks seadnud veidi alla 5000 külastajat päeva kohta. Seetõttu pidid paljud pettunud huvilised laupäevaõhtul ka linnusevärava taha jääma.

Palju purjus alaealisi

Korrakaitsetalituse juhtivkonstaabli Tarmo Paio sõnul oli neil nädalavahetusel mitu korda rohkem tööd kui muidu. Appi oli kutsutud ka julgestus– ja märulipolitseinikud. „Autode hulk mitmekordistus, aga õnneks kedagi surnuks ei sõidetud," ütles Paio.

Nädalavahetusel registreeriti 4 liiklusõnnetust. Haapsalus ja linna lähiümbruses tabati 34 liikluseeskirjade rikkujat, sh 8 alkoholijoobes ja 2 joobe jääknähtudega juhti.

„Rahvas sõidab julmalt purjus peaga," ütles Paio. „Ei trahvid ega teadmine, et politsei on igal pool väljas, avalda mingit mõju."

Kõige rohkem muret oli Paio sõnul aga joobes alaealistega. Purjus lapsi tabati 23, neist pea pooled olid tüdrukud. „Ei saanud kõiki kätte, mõned jooksid eest ära," ütles Paio, „nii et purjus laste hulk võis tegelikkuses tunduvalt suurem olla."

Noorimad purjutajad olid 13aastased, kel joovet ligi 1,2 promilli. „Joovad nagu vanad mehed," kommenteeris Paio. „Kahju, et laste vanemad ei tunne huvi, kus nende lapsed on ja millega tegelevad."

Enamik tabatuist oli väljaspoolt Läänemaad. Paio sõnul kutsus politsei purjus lastele järgi vanemad. Seniks paigutati lapsed Haapsalu sotsiaalmajja. Paio täheldas samuti, et joobes noored polnud enamasti autosõu külalised.

Läänemaa haigla ravijuhi Kai Tennisbergi sõnul on nädalavahetustel, kui toimuvad üritused, 2–3 korda rohkem tööd. Selgi nädalavahetusel pöörduti kiirabisse kõikvõimalikel põhjustel, oli nii traumasid kui ka vererõhuhaigusi. Paljud abivajajad olid joobes.

Kaubandus õitses

Haapsalu Tarbijate Ühistu rahandusdirektori Ilme Juti sõnul oli nii Vanalinna poe kui kaubamaja käive mitmekordne. „Arvestasime sellega, et inimesi on palju tulemas. Tellisime kaupa rohkem."

Africa pubi töötas juhataja Maie Laubre sõnul piirkoormusel. „Hoiatasime kliente, et praadi peab ligi 40 minutit ootama," ütles Laubre.

„Järjekord oli kuni poolteist tundi,"kommenteeris Hermannuse maja juhataja asetäitja Marika Vaher.

Vaheri sõnul lisatööjõudu ei palgatud, oma inimesi oli rohkem tööl. „Ega kööki või baarileti taha rohkem inimesi korraga mahukski," selgitas ta.

Pizza Grande juhataja Tõnu Sibritsa sõnul oli neil korraga järjekorras ligi 50–60 inimest.

„Ahju mahub korraga kaheksa pitsat," selgitas Sibrits. „See seab omad piirid." Sibritsa sõnul oli käive 60%suurem kui tavaliselt.


 Selle artikli kohta on 3 kommentaari Loe kommentaare

 KOMMENTAAR
Nimi
E-mail
Saates ja avaldades materjali Lääne Elu koduleheküljel annate Te Lääne Elule õiguse eeltoodud materjali kasutamiseks.
Lääne Elu ei vastuta kommentaaride sisu eest.

Eesti tulevik
Selleks, et Eestimaa töökätest tühjaks ei jookseks, on turvatunnet tuleviku ees vaja rohkem kui palgatõusu, kirjutab Andrus Villem.Peraküla jäi surfajatele kitsaks
Nädalavahetusel Peraküla rannas peetud purjelaualaagrisse tulijaid oli rohkem kui korraldajad sisse said lasta.Lordi müristas
Ennast kõige jubedamaks koletiseks pidav ansambel Lordi mõjus laval algusest lõpuni muhedate Soome naljameestena.Chevrolet võitis
Ilusaimaks Ameerika autoks Haapsalus valis publik Chevrolet Impala — helerohelise maanteelaeva aastast 1960.EALLi liige www.eall.ee