<< Teisipäev, 23. jaanuar 2007 >>
Lääne Elu

JUHTKIRI:
Päästev talv
(1) >>

Nädalavahetus tõi teedele kümnesentimeetrise lumekihi (1)
Nädalavahetusel maha sadanud lumi tõi Läänemaale kaks registreeritud liiklusõnnetust, mõlemad 21. jaanuaril. >>

Torm rüüstas Haapsalu lossikiriku torni kiivrit (3)
Läinud laupäeval lõpetas Haapsalus elav plekksepp Andrus Raie Haapsalu piiskopilinnuse kellatorni kiivri parandamise, torm oli sealt mitu plekipaani maha kiskunud. >>

Haapsalu ümbersõidutee nihkub kaugemale tulevikku (19)
Et riigil pole kavas lähemal kümnel aastal Haapsalu ümbersõiduteed ehitada, peavad kohalikud omavalitsused otsima muid võimalusi linna läbiva liikluse hajutamiseks. >>

Lihula mõisahoone saab uued aknad
Lihula mõisa peahoone akende vahetust rahastab Inglismaal väga tuntud ja rikkale Sainsburyde suguvõsale kuuluv heategevusfond. >>

Lihula mõisahoone saab uued aknad
 

Kaie Ilves
kaie@le.ee

 
Lihula mõisa peahoone akende vahetust rahastab Inglismaal väga tuntud ja rikkale Sainsburyde suguvõsale kuuluv heategevusfond.

„Allkirjastatud otsus meid rahastada on käes," kinnitas Keskaegse Lihula MTÜ juhatuse liige Marika Mann. Headley Trust eraldab mõisale 25 000 naela.

Kas rahast mõisa tarvis piisab, pole esialgu selge. Seda saab teada siis, kui eksperdid on rohkem kui poolsada akent üle vaadanud.

„Tõenäoliselt ei piisa," ütles Mann. „Kõik oleneb sellest, kui palju aknaid tuleb vahetada, kui palju aga restaureerida." Üks kaasrahastajaid võiks olla muinsuskaitseamet.

Mõned aknad on originaalid, mõned sõjaeelse Eesti aegsed. „Suurem osa on nõukogudeaegsed ja väga halvas seisukorras," ütles mõisas asuva Lihula muuseumi juht Meelis Mets. Suur osa aknaist on praegu vaid ühekordsed.

Viimastel aastatel on esimese ja teise korruse fassadil vahetatud tosin akent . Kui mitte muud, siis vähemalt uue värvikuue peavad needki saama.

Metsa sõnul võiks aknavahetus alata kõige varem suvel. Kõik oleneb sellest, kui kiiresti eksperdid mõisa hindavad.

Sainsburyde suguvõsale kuuluv fond rahastab valitud, konkreetseid ja põhjendatud projekte, eelkõige neid, mis puudutavad vanu, ajaloolisi ehitisi Ida–Euroopas. Sel aastal on fondi erihuvi suunatud Baltikumi.

„Fondil puudub ametlik taotlusankeet," ütles Marika Mann, kelle sõnul on mõis aknaraha eest tänu võlgu Läänemaa loodusele. 2001. ja 2003. aastal käis Läänemaal linde vaatlemas Inglise vanaproua Lif Marriot, kellele jättis korraga ligi 7000 sookure väljalend Saunja lahe äärest septembri varahommikul kustumatu mulje.

Kui Headley Trusti esindaja, juhtumisi Lif Marrioti õetütar Hester Marriot planeeris sel sügisel sõitu Lääne–Eestisse, et üle vaadata, kas seal mõni ajalooline ehitis fondi toetust vajaks, meenusid vanaprouale sookured. Nii soovitaski Lif Hesteril pöörduda Kumari Reiside ja Marika Manni poole.

Mann korraldas Headley Trusti esindajale Lääne–Eesti reisi ja andis nõu, mida vaadata. „Lihula ja Matsalu patrioodina näitasin talle ka Lihula mõisat," ütles Mann.

Varsti pärast seda tegi Headley Trust Keskaegsele Lihulale ettepaneku rahataotlus kirjutada. Vähem kui kuu aja pärast rahuldas fond taotluse.


 Selle artikli kohta kommentaare ei ole.

 KOMMENTAAR
Nimi
E-mail
Saates ja avaldades materjali Lääne Elu koduleheküljel annate Te Lääne Elule õiguse eeltoodud materjali kasutamiseks.
Lääne Elu ei vastuta kommentaaride sisu eest.

Haapsalu vapimärgi saavad Rohi ja Ginter
Haapsalu linnavalitsus on teinud volikogule ettepaneku kinnitada reedel Haapsalu vapimärgi saajad, kelleks on Heidi Rohi ja Sirje Ginter.Soome tööle soovijat peteti
Kolmapäeval pöördus Haapsalu politsei poole naine, kes ihkas Soome tööle minna, kuid langes ajalehekuulutusest leitud libavahendaja pettuse ohvriks.Isamaa ja Res Publica Liidul annavad tooni omavalitsustegelased
Isamaa ja Res Publica Liidu Lääne–Eesti nimekirjas domineerivad omavalitsustegelased, sest üheksast riigikokku pürgijast kaheksa on praegu või on varem olnud seotud omavalitsuse tööga.Elurõõmsad Ridala valla pensionärid
17. jaanuari õhtul kutsus seltsing Elurõõm Ridala valla pensionärid seenioride klubi õhtule Parila vanasse koolimajja. Külaliseks oli kutsutud Ridala luteri koguduse õpetaja Soome misjonär Kari Tynkkynen rääkima misjonitööst Sambias.EALLi liige www.eall.ee