<< Teisipäev, 13. september 2005 >>
Lääne Elu

JUHTKIRI:
Valimisreeglid
(7) >>

Psühholoogid uurivad Haapsalu koolide vägivallaindeksit (3)
Sel õppeaastal uurivad Läänemaa laste ja noorte nõustamiskeskuse psühholoogid, kui kõrge on Haapsalu koolide vägivallaindeks. >>

Kuiva küttepuud on raske saada (2)
Kuiva lõhutud küttepuud napib ja selle hind kerkib aina ülespoole. Metsaserva veetud pika märja küttepuu hind pole märkimisväärselt muutunud. >>

Inglise turistid otsivad Matsalust võtmelinde (1)
Sügisene kurgede ränne toob Matsalu kanti tuhandeid linnuhuvilisi. >>

Haapsalu pidas nostalgiapäevi (14)
Nädalavahetusel esimest korda peetud Haapsalu nostalgiapäevadega tuli rahvas nii hästi kaasa, et neid tasub jätkata, leidsid korraldajad. >>

Inglise turistid otsivad Matsalust võtmelinde
 

Kaie Ilves
kaie@le.ee

Loe kommentaare (1)
 
Iga aastaga külastab Lõuna–Läänemaa linnuvaatlustorne üha rohkem välismaa linnuturiste.
Foto: Arvo Tarmula
Sügisene kurgede ränne toob Matsalu kanti tuhandeid linnuhuvilisi.

Linnuvaatlejate kõrgaeg on mai alguses ja septembri keskel. „Siis algab kurgede ränne," selgitas Matsalu rahvuspargi asedirektor Kaja Lotman.

Linnuvaatlejaid loendab rahvuspargi keskus, paljud ornitoloogiahuvilised aga sinna ei satugi, vaid vaatlevad linde omapäi.

Paar aastat tagasi loendas Matsalu eksperimendi korras ära kõik kevadised linnutornide külastajad.

„Linnuhuviliste tegelik arv osutus kümme korda suuremaks kui keskuse andmete põhjal," ütles Lotman. „Kui keskuses on sel aastal käinud 6000 huvilist, siis tegelik arv peaks olema 60 000," lisas ta.

Matsalus on praegu üheksa linnutorni, neist kõige uuem on Rannajõe torn, mis sai valmis kaks aastat tagasi.

1996. aasta linnutornide võistlusel tunnistati Põhjamaade parimaks Matsalu Haeska torn. „Sealt nähti kõige rohkem linnuliike," selgitas Lotman.

Lotmani sõnul on hea ka Keemu torn, kust avaneb vaade suurele rannaniidule ja madalale rannikuveele.

Penijõe torn on praegu renoveerimistööde tõttu suletud. „Oktoobriks peaks valmis saama," kinnitas Lotman.

Kuigi palju linnuhuvilisi käib Matsalus Soomest ja Saksamaalt, on siseturistide hulk praegu suurem. „Välismaalaste osa kasvab aastast aastasse," ütles Lotman, „Matsalu on Euroopas ikka väga tuntud koht."

Lotmani väitel käib Matsalus peale soomlaste ja sakslaste ka palju hollandlasi ja rootslasi.

Eraldi osa Matsalu külastajaist moodustavad organiseeritud linnuturistid, kes ostavad erireisi selleks, et ainult linde vaadelda.

„Keskmine reisipaketi ostnud linnuturist on üle viiekümne, laia silmaringiga, palju käinud ja näinud välismaalane, keda ei huvita niivõrd mitte vaatamisväärsused ega eliitrestoranid, kuivõrd linnud," rääkis Kumari Reiside tegevjuht ja reisikorraldaja Marika Mann.

Eestist, sh Matsalust otsib selline turist võimalikult palju linnuliike, eelkõige aga võtmelinde.

„Võtmeliik on lind, mida turist esimest korda elus näha loodab või on see tema kodumaal harulduseks muutunud," selgitas Mann.

Eesti reiside üks võtmeliike on näiteks meilgi haruldane rohunepp, kes pesitseb ka Matsalus, kuid siin kandis ei ole teda lubatud näidata.

„Meil nii tavaline rukkirääk tekitab näiteks inglastes lapsepõlvenostalgiat," rääkis Mann, kelle sõnul hindavad linnuturistid Eesti n–ö metsikut loodust väga.

„Meile nii igav tunduv võsastunud maastik võib inglase vaimustusest kiljuma panna," ütles Mann. „Marimetsa raba matkarajal kõndides muutuvad saksa linnuturistid sõnatuks," lisas ta.

Kevadel käis Kumari Reiside vahendusel linnuvaatlusreisidel sadakond huvilist. „Kõik on välismaalased, eestlane linnuvaatlusreisile ei tule," ütles Mann. „Kõige rohkem on inglasi. Tullakse ka Saksamaalt, Soomest ja Rootsist," lisas ta.

Mann ütles, et ta võiks vastu võtta mitu korda rohkem turiste, kuid giidide nappus seab esialgu oma piirid.

„Linnugiidile esitatavad nõudmised on väga kõrged," kinnitas Mann. Vaatlusrühma saatja peab keele– ja suhtlemisoskuse kõrval ka ise väga hästi linde tundma.

Erinõuded on isegi bussijuhile, kes peab alati rõõmuga ja sujuvalt olema valmis bussi kinni pidama, kui turist aknast mõnda huvitavat lindu märkab.

Kumari Reisid on Eesti ainus reisikorraldaja, kelle pakutavaid linnuvaatlusreise reklaamivad Inglise ja Saksa loodusturismile spetsialiseerunud reisibürood ka oma kataloogides.

Kevadisi linnuvaatlusreise pakub ja reklaamib firma kolmandat aastat, alates 2006. aastast läheb ta turule uue kaubamärgiga Estonian Nature Tours. Edaspidi on kavas ka sügisesed linnuvaatlustuurid ning botaanilised reisid orhidee– ja rannaniitude taimestiku huvilistele.


 Selle artikli kohta on 1 kommentaar Loe kommentaare

 KOMMENTAAR
Nimi
E-mail
Saates ja avaldades materjali Lääne Elu koduleheküljel annate Te Lääne Elule õiguse eeltoodud materjali kasutamiseks.
Lääne Elu ei vastuta kommentaaride sisu eest.

Valimisreeglid
Et kõik saaksid võrdse võimaluse end tutvustada, eraldab Lääne Elu iga omavalitsuse kandidaatidele ühe arvamuslehekülje.Sõda rämpspakendiga
Ajakirjanik Kaire Talviste kirjeldab rasket võitlust üleliigse pakkeprahiga, mis igast suuremast poest kaela kipub langema.Valimislahing Haapsalus
Lääne Elu avaldab ülevaate Haapsalu volikokku kandideerijaist.Ebay ostab Skype
USA internetioksjonite korraldaja Ebay Inc. ostab osalt eestlastele kuuluva internetitelefonifirma Skype Technologies SA ligikaudu 2,6 miljardi dollari eest, teatas Skype eile.EALLi liige www.eall.ee