<< Teisipäev, 26. oktoober 2004 >>
Lääne Elu

JUHTKIRI:
Nafta mõju
(4) >>

Iraagis hukkus läänlane (8)
Iraagis hukkus eile hommikul Martnast pärit vanemveebel Arre Illenzeer. Viis eestlast on haavatud, neist kaks raskelt. >>

Haapsalu firma hakkab telefoniteenust pakkuma (3)
Haapsalu internetifirma EWN hakkab 1. novembrist üle Eesti pakkuma internetipõhist telefoniteenust. >>

Bussisõit Tallinna läheb kallimaks (5)
Kütusehinna kasv sunnib bussifirmasid tõstma piletihinda või liine sulgema. Maakonnasisestel liinidel jäävad hinnad esialgu endiseks, kuid kaugbussipilet läheb kallimaks. >>

Taebla vald otsib politseiga Palivere kambale tegevust (8)
Taebla vald sisustab koos politseiga Palivere poiste tegevusetuid päevi, et poisid ula peale ei läheks. Praegu käib projekt „Palivere kamp”. >>

Bussisõit Tallinna läheb kallimaks
 

Kristel Maasikmets
kristel@le.ee

Loe kommentaare (5)
 
Bussifirmade juhatajate sõnul ei kata maaliinidel teenitud tulu ega riigi toetus kulusid.
Foto: Arvo Tarmula
Kütusehinna kasv sunnib bussifirmasid tõstma piletihinda või liine sulgema. Maakonnasisestel liinidel jäävad hinnad esialgu endiseks, kuid kaugbussipilet läheb kallimaks.

ASi Haapsalu Autobaas juhataja Endel Raidma ütles, et ettevõtte kulud on ainuüksi kütusehinna tõusu tõttu suurenenud ligi 130 000 kr.

„Pankrotti me endal minna ei lase. Enne paneme liine kinni,” ütles Raidma. „Paljud liinid töötavad kahjumiga. Sõitjate arv väheneb järjest. Meil kaob jaks investeerida.”

Ta lisas, et koos kütuse hinnaga kallinevad ka sõidukid ja nende osad.

„Peaaegu kõik on juba maailmaturu hindadega võrdne. Meil on veel vaid bussijuhi palk odavam,” ütles Raidma. „Eks nemadki hakka nõudma kõrgemat palka. Praegu kipub veel nii olema, et neil on valida, kas jääda töötuks või töötada väiksema tasu eest.”

Raidma ei osanud öelda, kas Haapsalu Autobaas tõstab lähiajal bussipileti hinda.

OÜ Läänemaa Liinid juhataja Andrei Mändla lubas Haapsalust Tallinna sõitval bussil tõsta 5. novembrist täispileti hinda nelja krooni võrra. Siis hakkab pilet Tallinna maksma 60 krooni. Liine pole veel kavas sulgeda.

„Midagi peab ette võtma, muidu ei tule lihtsalt toime,” ütles Mändla. „Keegi pole osanud ette näha, et kütuse hind nii palju tõuseb. Keegi ei tea ka, kui palju see veel tõuseb.”

Lääne maavalitsuse nõunik Harri Erman ütles, et lähitulevikus maakonnaliinidel piletihindu ei tõsteta. Viimati tõusid Läänemaal bussipiletite hinnad tänavu 15. maist. Linnaliinibussi pilet maksab praegu kuus krooni. Maakonnaliinidel maksab pilet 50 senti kilomeeter pluss kolm krooni.

„Märtsist on kütuseliitri hind tõusnud ligi neli krooni, see sööb dotatsiooni ära. Riik on lubanud uuel aastal kümme protsenti toetuse tõusu,” ütles Erman. „Hinda ei taha enam tõsta, sest sõitjad ei jõua piletit osta. Kui dotatsioon rohkem ei tõuse, on ainus võimalus koondada liine.”

Ta lisas, et riik loodab ka omavalitsuste toele, kuid nendegi eelarved on pingelised.

Bussiliikluse riigidotatsioon on tuleval aastal üle Eesti 159,5 miljonit krooni, tänavu 143,18. Läänemaa saab riigilt tänavu 5,77 mln kr.

Maakonnasisesel liinil saab bussipileti hinda tõsta maavalitsuse loal. Et maakondadevahelisi liine riik ei doteeri, võivad bussifirmad neil liinidel piletihinna ise määrata.

Sebe bussifirma tõstab piletihinda Haapsalu–Tallinna liinil 1. novembrist viie krooni võrra. Bussifirma juhatuse esimees Riivo Seppar ütles, et Sebe püüab bussipileti normaalse hoida ja talvel hinda rohkem mitte muuta.

„Oleme teadmatuses. Me ei tea, kui palju võib kütuse hind kevadeks veel tõusta. Ükski kütusefirma ei ütle, mis talvel saab. Saame hinna teada nädala jagu ette,” ütles Seppar.

Tema sõnul ei saa bussiettevõte liinitulust investeeringuid teha. Et konkurentsis püsida, tuleb maksta omavahendeist.

„Teeme seda lootuses paremale tulevikule — selline asi ei saa lõputult kesta!” ütles Seppar. Ta lisas, et kütuse hind mõjutab kõiki riike. Soomes on kütus kallinenud 20% ja riigi tellimus on vähenenud. Üle riigi suletakse seal 1500 bussiliini, teadis Seppar.

OÜ Tiit Reisid, kelle bussid sõidavad Hiiumaa ja Tallinna vahet, tõstis Haapsalu — Tallinna bussi piletihinda keskmiselt 20 krooni.

Haapsalu — Tallinna liini bussipiletite hinnad kroonides

Haapsalu Autobaas 50

Läänemaa Liinid 56, novembrist 60

Sebe 55, novembrist 60

Tiit Reisid 80 


 Selle artikli kohta on 5 kommentaari Loe kommentaare

 KOMMENTAAR
Nimi
E-mail
Saates ja avaldades materjali Lääne Elu koduleheküljel annate Te Lääne Elule õiguse eeltoodud materjali kasutamiseks.
Lääne Elu ei vastuta kommentaaride sisu eest.

Kelle poolt hääletada?
Toomas Kümmel arutleb Eestis poliitika paleepöörete üle ja soovitab hääletada erakondade poolt, kes pole üksteisele augu kaevamisega vaeva näinud.Pauksonite ennustus
Pauksonid soovitavad suuremate ettevõtmiste ja muudatustega oodata novembrini.Homme öösel tuleb kuuvarjutus
Ööl vastu neljapäeva, 28. oktoobrit on Eestis selge ilma korral võimalik näha täielikku kuuvarjutust.Vormsi saab endale Tartust meditsiiniõe
Vormsi saab endale mitme aasta järel taas meditsiinitöötaja, kui Tartu ülikooli kliinikumi traumatoloogiaosakonna õde saarel tööle hakkab.

EALLi liige www.eall.ee