<< Neljapäev, 22. mai 2003 >>
Lääne Elu

JUHTKIRI:
Linnusampo
 >>

Linnuturistid vallutasid Läänemaa (6)
Haapsalus ja Lihulas on raske leida vaba hotellikohta, sest need on hõivanud linnuhuvilised lähedalt ja kaugelt. >>

Riigikohus lükkas Martinsoni kaebuse tagasi
Riigikohtu loakogu otsustas mitte arutada Lihulas elava töötu raamatupidaja Leo Martinsoni kaebust, millega nõudis viimane Eesti riigilt rohkem kui poolt miljonit krooni. >>

Uue tankla ehitus venib projektivigade tõttu (2)
Kuigi ehitusfirma insenerid ja töölised on valmis alustama töid tulevase tankla krundil Randsalu veski kõrval, võib töö algus projekteerimisvigade tõttu venida veel kuid. >>

Haapsalus tuleb Äripäeva konverents
Majandusleht Äripäev korraldab 11. juunil Haapsalus Läänemaa arengukonverentsi ja avaldab sel ajal meie maakonnale pühendatud erilehe ning firmade edetabeli. >>

Linnuturistid vallutasid Läänemaa
 

Kaire Reiljan
Kaire Talviste
Kristel Maasikmets
info@le.ee

Loe kommentaare (6)
 
Keda pole tabanud linnuvaatluskirg, sellel on raske mõista, miks sõita kaugele, et veeta võõral maal pikki tunde pikksilma taga.
Foto: Erakogu
Haapsalus ja Lihulas on raske leida vaba hotellikohta, sest need on hõivanud linnuhuvilised lähedalt ja kaugelt.

„Nad on rahulikumad ja sõbralikumad kui teised kliendid,” ütles Päeva Villa perenaine Laine Päeva. „Seisavad tundide viisi ühe koha peal ja jälgivad linde. Minusugust nii juba seisma ei pane!”

Luige Villa juhataja Argo Pärnpuu sõnul on linnuturist pigem odava teenuse tarbija. Tammiku hotelli administraator Sirje Allkivi ütles, et linnuvaatlejad lahkuvad hommikul vara ja naasevad hilja.

„Kasutavad öömaja– ja söögiteenust. Muu neid eriti ei huvita,” ütles ta.

Roosta puhkeküla on linnuvaatlejaile teinud 20–35% hinnasoodustust. Administraatori Merike Adamsoni sõnul on linnuhuvilised tagasihoidlikud ja vähenõudlikud.

„Eestlane on tore, aga nemad on toredamad,” kirjeldas Luige Villa töötaja Piret Rehepapp linnuturiste.

Soomlaste äri

Linnuturism on maailmas populaarne ja kiiresti arenev valdkond, kinnitavad reisikorraldajad. Ka hotellide administraatorid on täheldanud, et linnuturism aina kasvab.

„See on meie perspektiiv,” ütles Haapsalu Hotelli administraator.

Lõuna–Läänemaa reisikorraldaja Marika Manni hinnangul on linnuturism Eestis alles lapsekingades.

„Kümme aastat tagasi polnud meil neile midagi pakkuda. Me ei teadnud isegi oma haruldasi liike. Soomlane vaatas, et giid ei tunne lindegi, ja hakkas ise asja ajama,” selgitas Mann.

Läänemaa linnuvaatlusturu on hõivanud Soome turismifirmad, kes toovad linnuturiste üle maailma. Silma looduskaitseala asedirektori Ivar Ojaste meelest on tagumine aeg hakata ennast ise reklaamima. „Selle turuniši tähtsaimad messid on Inglismaal,” andis ta vihje.

Eesti linnuvaatluskohti on avastamas ka lääneeurooplased. Ivar Ojaste ennustab, et lähiaastail kasvab Lääne–Euroopa turistide osa linnuvaatlejate arvel.

Ojaste peab tähtsaks, et linnuvaatlejaid saadaks haritud giid, kes tunneb linde, loomi ja taimi — ampluaa on väga lai. „Kui sa ei suuda küsimustele vastata, ei võeta sind tõsiselt,” lisas Ojaste.

Kaht liiki linnuhuvilisi

„Maailmas on see suur äri, selle hobiga tegelevad jõukad inimesed,” ütles Haapsalu Travel Service’i tegevdirektor Päivi Kaljula. Travel Service on teenindanud üksikuid linnuhuviliste gruppe. Tavaliselt tellivad sellised grupid reisifirmalt bussi ja öömaja, aga giidi ei võta kuigi sageli, sest nad tunnevad linde ise.

Marika Mann jagas linnuturistid kahte gruppi. Esimese moodustavad nn bongarid, kes on huvitatud vaid lindudest ja linnuvaatluskohtadest. Sageli on reisikorraldaja mõni Soome firma, kel on kaasas siinsete linnuvaatlusvõimalustega kursis olev saatja. Kohalikest teenustest kasutatakse öömaja ja sööki, giidi enamasti ei võeta.

Teise grupi moodustavad turistid, kes huvituvad ka kohalike eluolust. „See seltskond tahab osta kohalikku käsitööd ja giidiga ringi käia,” selgitas Mann.

Haapsalu käsitöölised ongi asunud kuduma linnumustriga käpikuid.

Koostööd on vähe

Kuigi linnuturistide arvust Läänemaal puudub igasugune ülevaade, on Marika Manni hinnangul praegu ülekaalus esimese grupi linnuvaatlejad.

Ta usub, et suurenema hakkab teise grupi osatähtsus, eriti kui linnuturiste hakkab käima kaugematest maadest.

Matsalu ümbruse parimad linnupaigad on Soome linnuhuvilistel pähe kulunud ja looduskaitseala töötajatega nad enam kokku ei puutu.

Marika Mann leiab, et linnuturism vajab riigi toetust ja välja tuleks töötada kindlale sihtgrupile mõeldud reklaam. Täiendada on vaja seadusi (kaitsealade külastatavuse piir, et looduse omapära säilib, määrata kohad, kus saab liikuda vaid spetsialisti saatel).


 Selle artikli kohta on 6 kommentaari Loe kommentaare

 KOMMENTAAR
Nimi
E-mail
Saates ja avaldades materjali Lääne Elu koduleheküljel annate Te Lääne Elule õiguse eeltoodud materjali kasutamiseks.
Lääne Elu ei vastuta kommentaaride sisu eest.

Eesti peab jääma parlamentaarseks riigiks
Politoloogiatudeng Lauri Matsulevitsh kardab, et presidentaalne riigikord võib vähendada demokraatiat.Mälumänguhooaja lõpp tõi üllatusi
Haapsalu mälumänguhooaeg lõppes ettearvatult Thule Tarkade võiduga, kuid üllatust pakkus Veteranide võistkonna teine koht ja Anne Ehala võit individuaalmängus.Suursaadik lubas tulla Valget Daami vaatama
Teisipäeval koos abikaasaga Haapsalut külastanud Austria suursaadik Eestis Jakub Forst–Battaglia lubas suvel tulla Valget Daami vaatama.Tules hävis elumaja katus
Esmaspäeval kell 12.42 sai päästeteenistus teate, et Rame külas Hanila vallas põleb ühe korrusega puust elumaja. Tulekahjus hävis hoone katus.EALLi liige www.eall.ee